Už od 7 rannej hodiny smeruje raketa Sojuz-2.1 na obežnú dráhu. Spojiť sa s ňou môžu aj rádioamatéri.

Pre všetkých nadšencov slovenskej kozmonautiky sa dnes naskytla možnosť vidieť a aj kontaktovať družicu, ktorá je vynesená raketou Sojuz-2.1

V rámci misií je to už druhá misia, ktorá poletí do vesmíru. Prvou bola skCUBE. Ak si myslíte, že ste našu družicu zameškali, tak sa nemusíte obávať. Družica opustí svoju raketu až niekedy pred obedom okolo 11.25.

O štart rakety sa postarala ruská spoločnosť GK Launch Services, ktorá odštartovala z Bajkonuru (Kazachstan). Tento projekt nesie okrem našej slovenskej družice až 37 ďalších zariadení z 18. krajín sveta. Dobrou správou je možnosť sa spojiť sa aj rádio amatérsky.

Úloha misie?

Úspešná prvá misia so satelitom skCUBE priniesla skvelé výsledky, a preto GRBAlpha chce priniesť ďalšie technologické novinky a možnosti. V rámci GRBAlpha si môžeme pod tým predstaviť – Gamma Ray Bursts Alpha, čo vlastne naznačuje prvú testovaciu misiu detektora gamma zábleskov. V rámci tohto projektu ide o prekurzor pre plánovanú flotilu budúcich nanosatelitov CAMELOT (CubeSats Applied for Measuring and Localising Transients). Za vznikov misie GRBAlpha stojí zlúčenie vedeckých a rádio-amatérskych aktivít v jednom satelite. Satelit by mal mať podľa všetkého 10x10x10 cm a hmostnosť až 1,1 kg.

Celým srdcom vedeckého detektora bude cézium jodidový kryštáľ s veľkosťou 7,5 x 7,5 x 0,5 cm. Pri zásahu gama fotóne vznikne v ňom optický fotón, ktorého sa následne zaznamenajú malými kremíkovými detektormi. Hlavným cieľom misiei teda bude overiť fungovanie tohto detektora a postupne sa bude skúmať jeho degradovanie vplyvom nabitých častíc na obežnej dráhe. Na záver dodáme aj to, že na palube sa nachádza detektor nabitých častíc (PSD) od Výskumného a skúšobného leteckého ústavu (VZLÚ).

Zdroj: kozmonautika.sk / Letecká fakulta Technickej univerzity v Košiciach

Reklama
Share: