TechCrew

HUAWEI P30 lite – Recenzia smartfónu ktorý určite nestojí bokom

Pravdepodobne nikoho neprekvapilo, že Huawei zvolil stratégiu troch modelov P30, P30 Pro a najlacnejší P30 lite.

Výkonom tento lacný smartfón nenadchne, na čo sa však môžete tešiť v tejto „ochudobnej“ verzii je 6,15 palcový Full HD+ display, trojitý zadný fotoaparát, prednú 32 Mpix kameru a batériu s dlhou životnosťou, ktorá ponúka kapacitu až 3340mAh.

Ako prvé ma na telefóne upútal jeho chrbát, ktorý bol síce z lesklého plastu, ale vďaka metalickým farbám pôsobil kovovo a luxusne. Na testovaní som mal model s grandiendnou modrou, ktorá ma vyslovene nadchla.

Pri bližšom skúmaní sa na tele smartfónu nachádza USB-C konektor, ktorý sa už stal štandardom a ponúka rýchle nabíjanie a prenos dát, a HUAWEI nezabudol ani na milovníkov káblových slúchadiel vďaka 3,5 mm vstupu si hudbu vypočujete aj na „drôtových“ slúchadlách.

Predný displej s minimalistickým výrezom ukrýva kameru, ktorá aktivuje skenovanie a pokusy o odomknutie telefónu tvárou, bohužiaľ nie vždy dobre funguje pri nízkom osvetlení a častejšie budete zadávať na klávesnici PIN, alebo odtlačok prsta na zadnej strane ako sa Vám podarí odomknúť telefón pomocou tváre. V tomto modeli sme sa nedočkali OLED, takže môžete zabudnúť na Always on obrazovku s notifikáciami.

Na zadnej strane nájdeme trojitý fotoaparát s obľúbeným HUAWEI „širokáčom“. K fotoaparátu nemám absolútne žiadne výhrady, avšak nečakajte super-zábery ako od jeho drahších súrodencov. Ďalej na zadnej strane nájdete aj spomínanú čítačku odtlačku prstov, ktorý okrem klasického odomykania ponúka aj pomoc pri ovládaní telefónu pomocou gest. Medzi najpoužiteľnejšie považujem pomoc pri fotení prednou kamerou na selfie, prípadne, čo som ocenil najviac, bolo ovládanie notifikačného centra. Čítačka však ukrýva množstvo iných funkcií, ktoré nájdete v nastaveniach pod kartou „ID odtlačku prsta“.

Ako sme už pri značke HUAWEI zvyknutý, klasický Android poháňa veľmi podarená nadstavba EMUI. Systém je práve to, čo má s drahšími modelmi spoločné. Srdcom tohto smartfónu je operačný systém Android vo verzii 9 Pie s nadstavbou EMUI 9.0.1.. Prehľadne zoradené nájdeme aj horné notifikačné centrum, v ktorom sa zorientujete doslova za pár sekúnd.

V EMUI nájdete aplikácie, ktoré sa mi vyslovene páčili, najmä spracovanie aplikácie Zdravie, ktoré okrem iného počíta kroky počas dňa. A počíta ich celkom presne. Celkom ma zaujala aj funkcia párty režim, ktorú som však nemohol otestovať, nakoľko nevlastním Huawei, ale prakticky ponúka spárovanie telefónov pomocou NFC alebo WiFi a vytvorí tak z ostatných telefónov externé repráčiky. Zvuk tohto smartfónu je priemerný a len mono, takže k celkovému dojmu prispeje maximálne hlasitosťou.

HUAWEI P30 lite poteší svojich používateľov aj podporou technológie VoLTE a volaní cez Wi-Fi, pričom možnosť Vo Wi-Fi vás primárne poteší, ak sa nachádzate v oblasti so slabším signálom. VoLTE zase prináša vyššiu kvalitu hovoru a poznanie o rýchlejšie vytáčanie.

Telefón disponuje operačnou pamäťou 4 GB, čo je slušný štandard a poteší aj vnútorné úložisko 128 GB. Telefón pri testovaní fungoval svižne a nezaznamenal som žiaden problém pri prepínaní aplikácií. Odozva telefónu bola dostatočne rýchla aj pri väčšom množstve otvorených aplikácií.

Horšie však na tom je telefón s grafickým výkonom, najnovšie tituly si na tomto smartfóne zahráte maximálne v stredných detailoch, takže ak ste náruživý hráč, asi by ste sa mali poobzerať po inom zariadení.

Svoje silné stránky P30 lite predvedie naplno po otvorení aplikácie fotoaparátu. Širokouhlý fotoaparát s rozlíšením 8 megapixelov a clone f/2.4 ponúka naozaj strhujúce zábery, avšak chýba mu možnosť automatického zaostrovania z drahších modelov. Fotografie obsahovali minimum šumu aj pri nízkom osvetlení, čo ma ako fotografa mimoriadne potešilo. Širokouhlému fotoaparátu však začnú chýbať detaily pri fotení výrazných a pestrých scén, kedy odporúčam prepnutie na základný vysoko svetelný f/1.8 čip s rozlíšením 48 megapixelov.

Pri fotografovaní hodnotím pozitívne spracovanie fotografií aj dynamický rozsah fotoaparátu, ktorý aj pri náročnejších podmienkach poskytoval veľmi slušný výsledok.

Milovníkom natáčania videa telefón poskytne maximálne Full HD pri 60 fps, avšak digitálna stabilizácia funguje len pri 30 fps. 4K videá vám tento model vďaka použitému čipsetu ani neponúka.

Na telefóne ma potešila podpora microSD kariet, ktorá už dnes nie je štandardom. Použitie starších technológií môže niekedy priniesť aj ovocie.

V krabici telefónu nájdete naozaj lacné slúchadlá, nabíjací kábel USB-C a adaptér. Aj napriek použitému USB-C nečakajte nabíjanie v neuveriteľných rýchlostiach. Telefón nabijete z 0 na 100 za cca dve hodiny. Bohužiaľ sa v krabici nenachádza ani základný obal na telefón, čo je podľa mňa celkom škoda.

Pre koho je tento telefón určený? Pre ľudí, ktorý nepotrebujú strhujúci výkon, ale záleží im na štýle a štýlovom telefóne, ktorý navyše pekne fotí. Týmto môžem telefón odporučiť najmä vďaka jeho nízkej cene.

Výhody

Nevýhody

Foto zdroj: https://consumer.huawei.com/sk/

Exit mobile version